Omega-3 maščobne kisline so maščobne kisline, ki so nujno potrebne za delovanje našega telesa. Ker jih telo ne zmore proizvajati samo, jih moramo v telo vnesti s prehrano. Glavni in najbolj močni vir Omega-3 maščobnih kislin so morske ribe, ki pa jih žal pojemo premalo. Da bi zaužili dovolj te substance, bi morali vsaj trikrat na teden jesti polnomastno ribo, kot je na primer losos. Pa je ne. Zato je priporočljivo vnašati Omega-3 maščobne kisline v telo v obliki prehranskih dopolnil.
Zakaj Omega-3?
Ker so Omega-3 maščobne kisline glavni gradniki naših možganov. To pomeni, da so tako zelo pomembne, da lahko njihovo pomanjkanje vodi tudi do raznih bolezni, ki so z zdravjem naših možganov povezane – na primer demence. Ni pa to edini dobri učinek, ki ga imajo na telo.
Izjemen pomen imajo namreč kot:
- gradniki celične stene,
- pomagajo zagotavljati pravilno delovanje vašega srca,
- pljuč,
- krvnih žil,
- imunskega sistema in
- uravnavati holesterol v krvi.
- Omega-3 maščobne kisline pomagajo tudi pri:
- uravnavanju telesne teže,
- zdravju sklepov,
- pospešijo okrevanje mišic,
- pomagajo pa tudi lajšati menstrualne simptome, kot je na primer občutljivost dojk.
Se zdijo kot čudežno živilo?
Počasi! Saj niste slišali še ničesar.
Znane so tudi po tem, da lahko pomagajo:
- izboljšati vid, saj zmanjšajo tveganje za degeneracijo rumene pege,
- pomagajo pri rasti in razvoju možganov pri dojenčkih,
- izboljšajo lahko faktorje tveganja za srčne bolezni,
- zvišujejo dobri holesterol,
- pomagajo preprečiti nastanek krvnih strdkov,
- zmanjšujejo vnetne procese v telesu,
- pomagajo pa lahko celo v borbi proti avtoimunskih boleznih,
- ter duševnih boleznih.
Kot veste, ogromno govorim o prebavi in jaz ne bi bil jaz, če ne bi raziskal tudi tega, kako Omega-3 maščobne kisline delujejo na prebavo.
Moram povedati, da je bilo na to temo narejenih kar nekaj študij. Predstavljam nekaj izsledkov:
Raziskava, ki so jo naredili na Univerzi v Nottinghamu pod vodstvom dr. Ane Valdes, kaže, da lahko omega-3 izboljša biotsko raznovrstnost črevesja. Kot veste, je črevesje z bogatimi in raznolikimi bakterijami ključno za naše splošno zdravje, saj ohranja zdravje našega imunskega sistema. Če se mikrobna raznolikost spremeni in izgubi, pride do težav, kot je razdražljivo črevesje, rak na črevesju, težave s črevesjem pa lahko vplivajo tudi na težave z ostalim delom telesa.
Kako lahko omega-3 izboljša zdravje črevesja?
Raziskovalci so analizirali ravni DHA, ki je vrsta omega-3 maščobne kisline, kot tudi skupno raven omega-3 na 876 prostovoljkah, ki so sodelovale tudi v klinični raziskavi, kjer so ugotavljali, kako človeška genetika prispeva k črevesnemu mikrobiomu v povezavi s povečanjem telesne mase in ostalimi boleznimi.
Raziskave so se lotili tako, da so podatke o mikrobiomu analizirali z uporabo tehnike sekvenciranja ribosomske ribonukleinske kisline 16S. Vnos Omega-3 s hrano so ocenili z uporabo vprašalnika o tem, kakšno hrano uživajo.
Raziskovalci so prišli do ugotovitve, da je vnos Omega-3 močno povezan z raznolikostjo in številom vrst zdravih bakterij v črevesju, kar pa ni povezano s tem, če je sicer hrana udeležencev bila bogata z vlakninami ali ne.
Ugotovili so tudi, da so specifične bakterije, ki so bile povezane z manjšim vnetjem in manjšim tveganjem za debelost, povečane pri ljudeh, ki imajo večji vnos Omega-3 maščobnih kislin.
Moj nasvet za vas je, da poskrbite za vnos Omega-3 maščobnih kislin v obliki prehranskega dopolnila. Ne rabite jih uživati ves čas, odlično pa bo, če boste na vsakih nekaj mesecev naredili kako ‘kuro’.
Viri:
https://www.healthline.com/nutrition/omega-3-guide
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319375#How-omega-3-may-improve-gut-health