Ko zima že močno trka na vrata, se ob večerih v središčih mesta velikokrat valita dim in vonj, ki naznanjata sveže pečene kostanje. Letos, ko nam je karantena prekrižala načrte, si jih na prostem sicer ne privoščimo tolikokrat, kot smo si jih sicer, zato pa se omamni vonj pečenih kostanjev velikokrat vonja ob popoldanskem sprehodu skozi manjša naselja hiš.
PREBERI VEČ
Sezona kostanja je ravno sedaj. In priznam, ravno pred nekaj trenutki je njegov vonj iz okoliškega dvorišča, tudi mene napeljal na misel, da bi si ga jutri privoščil.
Ga tudi vi obožujete?
V tem primeru je dobro, da o njem veste nekaj dejstev. To znanje vam lahko:
- Prepreči hude bolečine v želodcu
- V kolikor ste oboževalci kostanja in ga jeste velikokrat, pa tudi odvečne kilograme
Vrste kostanja
Prva stvar, ki jo morate vedeti o kostanju je, da ločimo tri vrste kostanja:
- Domači kostanj (to je ta kostanj, ki ga navadno jemo in pečemo pri nas)
- Maroni (to je vrsta kostanja, ki je večja kot navadni kostanj in, ki navadno raste v toplejših krajih – pri nas je to Primorska)
- Divji kostanj (to je vrsta kostanja, ki ga NIKOLI ne uporabljamo v prehrani, saj je strupen, ima pa zaradi svojih zdravilnih učinkovin pomembno vlogo pri izdelovanju določene vrste mazil za krčne žile, hemoroide in rane)
Priprava kostanja
Kostanji so zelo bogatega in specifičnega okusa, ki povzroči sledeče:
- ali jih obožujete
- ali pa jih ne marate.
- Tretja možnost pa je: obožujete jih, ampak jih ne marate, ker vas zaradi njih boli želodec
Na jedilnikih se največkrat znajdejo pečeni, velikokrat tudi kuhani, iz njih pa nastane tudi zelo dobro pecivo (ki pa žal nastaja precej redko, saj je njegova priprava zaradi majhnosti kostanja in dejstva, da se nahaja v lupini, ki jo je precej težko odluščiti, zelo zelo zamudna. Le tiste najbolj vztrajne in potrpežljive gospodinje se lotijo peke tovrstnega peciva).
Kostanj je izjemno zdrav za telo
Kostanj je bogat z vitamini in z vlakninami, poln pa je tudi dobrih maščob in mineralov (posebej pomembna sta mangan in baker, ki krepita imunski sistem).
Zaradi vsega kar vsebuje, ima kostanj številne dobre vplive na našo telo:
- Ker je dober vir bakra, je priporočljivo, da ga jemo v hladni sezoni, saj naše telo v tem času baker potrebuje
- Ker je dober vir mangana, pomaga našim možganom pri boljšemu delovanju in pri protivnetnih procesih v telesu.
- Blagodejno delujejo pri težavah z artritisom
- Odpravljajo težave z zaprtjem (to velja predvsem za kuhan kostanj, ki se prebavi lažje od pečenega)
- Pomaga zniževati holesterol
- Uravnava nivo krvnega sladkorja
Kostanj in njegove kalorije
Kostanj je bogat vir kompleksnih ogljikovih hidratov, kar pomeni, da je zelo dober vir energije, ki traja dlje časa. To je vsekakor še eden izmed razlogov zaradi katerih vam priporočam njegovo uživanje.
Ampak pozor – Če imate radi kostanj, je pametno, da vsaj malo poznate kalorične vrednosti ostalih živil, ki so pogosto na vašem jedilniku, in, da v primeru, če pazite na kilograme, kalorične vrednosti živil malo preračunate. Kostanj je namreč zelo kaloričen in pogosto uživanje v večjih količinah lahko hitro privede do odvečnih kilogramov.
Ravno zato vam svetujem tudi, da ga jeste kot samostojen obrok ali pa, da mu dodate živila, ki pomagajo zniževati glikemični indeks (npr. zelena solata).